Nezařazené

Spánok kráľov len so správnym matracom

Viete, aký je rozdiel medzi pružinovým a sendvičovým matracom? Ak nie, nevadí. Mnoho ľudí to nevie a aj to je dôvod, prečo nás tak trápia problémy s bolesťami chrbta a krížov, či s nespavosťou. Väčšina z nás je rada, že po dni v práci si môže večer ľahnúť do postele a spať. Na úvahy o tom, na čom vlastne spíme si počas bežných dní nevyhradíme čas a bohužiaľ začneme sa tomu venovať až vtedy, keď zistíme, že naše zdravotné problémy môžu mať spojitosť práve s matracom, na ktorom spíme. Určite poznáte ten pocit, keď ste spali v posteli napríklad v hoteli, alebo u známych a ráno ste sa zobudili so sťažnosťami na bolesť krku, alebo chrbta, pretože sa vám matrac zdal príliš tvrdý. Je to preto, pretože nebol prispôsobený vašej preferovanej polohe spánku, vašej hmotnosti a mnohým ďalším subjektívnym premenným, ktoré sú dôležité pre kvalitný spánok.

posteľ

Nie každý matrac sadne každému, na tom sa asi zhodneme. To, či sme po zobudení vyspatí do ružova, alebo je naša celodenná nálada hneď pokazená nekvalitným spánkom závisí na rôznych parametroch. Tvrdosť matraca: Na základe toho, či ležíte viac na chrbte, alebo na boku si viete vybrať správnu tvrdosť matraca. Tvrdosť má niekoľko stupňov a vo všeobecnosti platí, že ak spíte prevažne na chrbte, mali by ste siahnuť po tvrdšom matraci a naopak, ak spíte radšej na boku, mali by ste zvoliť jeden z mäkších matracov.

izba

Typ matraca: Najzákladnejšie delenie matracov je na pružinové a sendvičové. Pružinové matrace bývajú tvrdšie a očalúnené rôznymi materiálmi, podľa typu matraca. Tieto matrace sa vyznačujú dlhou životnosťou, no neodporúčajú sa v kombinácii s polohovateľným roštom, pretože by mohlo dôjsť k poškodeniu. K nim patria aj taštičkové matrace, v ktorých sú pružiny individuálne zašité v textilnom obale a práve tento typ matraca sa považuje za najvhodnejší pre zdravý spánok. Sendvičové matrace sú inak povedané penové matrace, ktoré sú z komfortnej peny. Matrac si tiež môžete vybrať podľa vašej hmotnosti a výšky, podľa kompatibility s roštom a na výber sú tiež detské matrace a matrace pre alergikov.